Studia to okres, w którym wiele osób dopiero zaczyna posiadać konto bankowe, zwłaszcza gdy składa wniosek o stypendium. Banki oferują w tym zakresie wiele opcji, jednak na wstępie niniejszego artykułu należy zaznaczyć, że nie są one dostępne wyłącznie dla osób na studiach, a wszystkich osób pełnoletnich, które nie ukończyły 26 roku życia. Aby otworzyć takie konto, niepotrzebna jest legitymacja studencka ani indeks z uczelni wyższej.
Lepsze warunki dla klientów między 18 a 26 rokiem życia
Mając świadomość faktu, że konta studenckie dedykowane są do osób, które dopiero podejmują karierę zawodową, banki z reguły rezygnują z prowizji za prowadzenie konta i obsługę karty. Dzieje się tak dlatego, że chociaż nie przynosi to zysku pieniężnego dla banku, to wciąż adresuje istotną grupę klientów. Banki zabiegają, aby studenci po zakończeniu nauki wciąż kontynuowali z bycia ich klientami.
Nie oznacza to, że wszystkie oferty różnych instytucji są ze sobą tożsame. Przed otworzeniem konkretnego rachunku, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na opłaty oraz dodatkowe usługi powiązane z ROR-em. Odmiennymi benefitami mogą być np. dostęp do nowoczesnych form płatności lub możliwość skorzystania z oferty oszczędnościowej. Wiele banków oferuje studentom korzystanie z programów lojalnościowych takich jak rabaty i promocje w sklepach.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta studenckiego?
Jeżeli decydujecie się na otwarcie rachunku studenckiego, najlepiej jest zacząć od określenia swoich własnych potrzeb. Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, oferty bankowe różnią się od siebie w tym zakresie i to, co dla jednej osoby może wydawać się dobre, nie musi pasować każdemu. Naszym zadaniem podstawą powinno być przeanalizowanie wszystkich kosztów związanych z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Osoby między 18 a 26 rokiem poszukują zazwyczaj konta bankowego idealnego dla osób bez stałych dochodów, chyba że są to osoby studiujące w trybie zaocznym, które pracują zawodowo w ciągu tygodnia.
Niezależnie od tego, raczej wszyscy zgodzą się, że wysokie prowizje w banku, nie są mile widziane przez klientów. Na co warto zwrócić uwagę?:
- Prowadzenie konta i obsługa karty – to, ile miesięcznie przyjdzie nam zapłacić za prowadzenie rachunku i korzystanie z karty debetowej ma niezwykłe znaczenie. Niektóre banki oferują te elementy od razu za darmo, inne pozwolą na uniknięcie opłat za prowadzenie konta dopiero po spełnieniu pewnych warunków, które warto poznać.
- Przelewy – obecnie większość banków oferuje darmowe przelewy standardowe, jednak naszym zdaniem dobrze jest zwrócić uwagę na przelewy ekspresowe, telefoniczne i tym podobne, które mogą posiadać pewne ograniczenia.
- Obsługa bankomatów – nie wszystkie bankomaty mogą być bez prowizji, dlatego zweryfikowanie tej informacji jest kluczowe, aby nie natrafić na sytuacje, w której najbliższe bankomaty będą pobierać opłaty.