Informacja o koncie bankowym, depozytach oraz papierach wartościowych zdecydowanie nie jest czymś, co będzie można łatwo odnaleźć po wejściu do domu lub mieszkania osoby zmarłej. Aby odkryć czy odziedziczyliśmy mniejszą bądź większą fortunę, należy wykazać się pewnego rodzaju inicjatywą. Odpowiemy na pytanie, kto i co może zrobić w kwestii dziedziczenia.
Podstawa prawna dziedziczenia konta bankowego
Na wstępie warto napisać, że wszelkie zgromadzone środki są częścią spadku. Oznacza to, że w po śmierci właściciela konta bankowego, wszelkie zgromadzone na nim pieniądze przynależą każdemu spadkobiercy zgodnie z prawem dziedziczenia. Zgodnie z prawem bankowym, właściciel konta może zdecydować, kto w razie jego śmierci otrzyma wszelkie środki znajdujące się na rachunku. Można tego dokonać poprzez:
- Wyrażenie pisemnej dyspozycji wskazującej osoby, na których poczet mają zostać wypłacone pieniądze. Tego typu pismo można złożyć w oddziale banku, w którym znajduje się rachunek osobisty. Po śmierci właściciela konta pieniądze zostaną wypłacone odpowiednim osobom, jednak należy zaznaczyć, że nie będą one traktowane jako część spadku. Niestety wypłata ta zostanie ograniczona maksymalnie do 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Plusem jest, że w dyspozycji można wskazać dowolne osoby, niebędące spokrewnione z właścicielem rachunku. Odebranie pieniędzy wymaga jedynie wykazania się dowodem tożsamości w celu weryfikacji.
- Założenie konta wspólnego, które w przypadku śmierci jednego z posiadacza zostanie w całości przejęte przez drugą osobę. Należy zwrócić szczególną uwagę, że konto wspólne podlega procesowi spadkowemu, a spadkobiercy mogą ubiegać się o swoją część pieniędzy po osobie zmarłych. Stosowna dyspozycja do banku może jednak temu zapobiec, wówczas wszystkie pieniądze otrzyma współwłaściciel konta.
Koszty pogrzebu i ich zwrot
W Polsce osoba, która pokryje z własnej kieszeni koszty pogrzebu zmarłego, ma prawo kierować prośbę o zwrot poniesionych kosztów. Wówczas pieniądze zostaną jej zwrócone z konta bankowego osoby zmarłej. Bank nie musi jednak wypłacić całej kwoty, gdyż może zwrócić jedynie środki równe standardowej cenie za urządzenie pogrzebu w danej kulturze bądź religii. Ponadto, podstawą otrzymania zwrotu z poniesionych kosztów jest przedstawienie odpowiedniej dokumentacji takiej jak faktury, rachunki itp.
Warto zaznaczyć, że osobą opłacającą pogrzeb nie musi być wcale spadkobierca. Może być to każda dowolna osoba.