Menu
Szybka pożyczka bez problemu
  • Konto Bankowe
  • Poradniki
  • Oszczędzanie
  • Karty Kredytowe
Szybka pożyczka bez problemu
Ile kosztuje przewalutowanie?

Ile kosztuje przewalutowanie?

Napisano dnia 15 listopada, 202131 lipca, 2022

Zainteresowani sprzedażą lub kupnem waluty mogą łatwo sprawdzić kurs danej jednostki pieniężnej. Zdecydowanie rzadziej mówi się jednak o kosztach, które ponosi się za przewalutowanie. Jak sprawdzić, ile ono kosztuje i co wpływa na wysokość kwoty do zapłaty? Czy można coś zrobić, aby wydać za przewalutowanie jak najmniej?

Co wpływa na koszt przewalutowania?

O ile bank centralny (NBP) wyznacza kurs sprzedaży czy kupna walut w danym dniu, nie obowiązuje on we wszystkich miejscach, gdzie możemy dokonać przewalutowania i nie wszędzie jest taki sam. Podobnie różni się koszt samego procesu wymiany pieniędzy. Wszystko zależy od tego, który kantor stacjonarny lub internetowy albo bank wybierzemy. Każda z tych firm określa marżę według indywidualnych reguł oraz regulaminu.

Najwięcej wyniesie walutowanie w kantorach stacjonarnych – często zlokalizowanych w ruchliwych miejscach jak lotniska, galerie handlowe, dworce czy przejścia podziemne. Koszt może przekroczyć aż 10%, a do tego trzeba doliczyć wysoki spread walutowy. Zdecydowanie tańsza opcja to kantory internetowe, które nie ponoszą opłat za gromadzenie gotówki oraz lokal.

Czym różni się przewalutowanie Mastercard i VISA?

Mastercard oraz VISA to dwie możliwości wyboru, które proponuje szereg banków w przypadku wydawania karty płatniczej. To najpopularniejsze podmioty funkcjonujące na tym rynku i choć oferują wiele takich samych możliwości, to zauważalne są także różnice. Jedna z nich dotyczy przewalutowania, co warto brać pod uwagę, wybierając kartę kredytową dla podróżujących.

W przypadku VISA jest to zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ mamy do czynienia jedynie z jednym etapem. Wynika to oczywiście z faktu, że w VISA walutą rozliczeniową jest złotówka. W Mastercard natomiast euro lub dolar, co nieco komplikuje sytuację. Kwota danej transakcji zostanie najpierw przeliczona na euro zgodnie z kursem przelicznika Mastercard, a w kolejnym etapie dopiero na złote według kursu banku. Z racji, iż oznacza to dodatkową prowizję, bardziej opłacalne jest przewalutowanie z VISA.

Kiedy bank pobiera prowizję za przewalutowanie?

Generalnie nie ma zbyt wielu odstępstw od tego, aby dany bank pobrał prowizję za przewalutowanie. W obowiązujących zasadach można jednak znaleźć sytuacje wyjątkowe i w zależności od tego, z którą z instytucji finansowych jesteśmy związani, warto się z nimi zapoznać. Przykładowo w PKO BP przewalutowanie z waluty transakcji na polskie złote po kursie stosowanym przez VISA odbędzie się bez prowizji dla karty kredytowej VISA Infinite.

Niektóre banki natomiast w ogóle nie pobierają jakichkolwiek kosztów za przeprowadzanie procesu przewalutowania. Przykład stanowi Plus Bank, Getin Bank czy Alior Bank. W przypadku Banku Pekao zaś występuje brak prowizji dla kart kredytowych, ale pojawia się już 1% dla kart debetowych (poza Mastercard Debit FX i Gold FX oraz Mastercard PeoPay KIDS).

Co zrobić, żeby zapłacić jak najmniej za przewalutowanie?

Podstawowe rozwiązanie to otwarcie rachunku walutowego i uruchomienie powiązanej z takim kontem karty. Rachunek zyskuje indywidualny numer, który możemy zasilać nowymi środkami, wypłacać pieniądze w bankomatach czy płacić plastikiem w sklepach. Jeżeli w trakcie zagranicznego pobytu dokonamy transakcji kartą wydaną do rachunku w miejscowej walucie, to z konta pobrana zostanie dokładnie kwota zgodna z tą widniejącą na paragonie.

Można rozważyć także kartę wielowalutową. Pierwsza korzyść to ograniczenie do korzystania z jednego plastiku, jeśli podróżuje się do różnych części świata. Po otworzeniu w banku rachunku można pozostać przy karcie, na której dotychczas gromadziliśmy środki w złotówkach. Gdy skorzystamy z niej za granicą, to system instytucji finansowej rozpozna walutę, w której płacimy, po czym pobierze należność nie z rachunku w złotych, ale z odpowiedniego rachunku walutowego. W efekcie ominą nas koszta poniesione za proces przewalutowania.

Kategorie

  • Karty Kredytowe
  • Konto Bankowe
  • Oszczędzanie
  • Poradniki
©2023 Szybka pożyczka bez problemu | Powered by SuperbThemes & WordPress
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda