Kto z nas nie korzystał z usług kantoru w celu wymiany walut przed wyjazdem na wakacje lub w celach biznesowych? Wiele osób może zastanawiać się skąd biorą się różnice pomiędzy cenami za tę samą walutę, ale w różnych kantorach. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania czym jest spread walutowy, jak go obliczyć oraz w jakich instytucjach, poza kantorami, możemy go spotkać.
Co to jest spread walutowy?
Spreadem walutowym nazywamy różnicę, jaka występuje pomiędzy ceną sprzedaży danej waluty oraz kwotą, za jaką możemy ją nabyć. Jak można zauważyć, we wszystkich instytucjach kurs sprzedaży waluty jest zazwyczaj zdecydowanie większy niż kwota, po jakiej bank lub kantor chce od nas ją nabyć.
Zgodnie z definicją Cambridge Dictionary, “spread” w języku angielskim oznacza “rozpiętość”. Możemy więc przyjąć, że spreadem walutowym nazywamy rozpiętość cen, czyli kwoty jej zakupu oraz sprzedaży przez instytucję.
Jak obliczyć spread walutowy?
Znając definicję spreadu walutowego, możemy bez najmniejszego problemu obliczyć jego wartość. W tym celu należy odjąć cenę sprzedaży waluty od ceny jej zakupu. Otrzymana różnica to właśnie spread walutowy. Przykładowo, jeśli cena sprzedaży dolara amerykańskiego wynosi 4,50 PLN, a jego kupna 4 PLN, to spread wynosi w tym przypadku 50 groszy. Warto obliczyć go dla kilku banków, podejmując decyzję o wyborze konkretnej karty kredytowej dla podróżujących.
W rzadkich przypadkach możemy spotkać się z sytuacją, w której spread walutowy podawany jest w procentach. Aby obliczyć jego wartość, podobnie jak w przypadku spreadu walutowego wyrażonego wartością liczbową, należy odjąć cenę sprzedaży waluty od jej zakupu, a następnie pomnożyć otrzymaną wartość przez 100. Otrzymany iloczyn dzielimy przez średni kurs waluty, który możemy sprawdzić chociażby na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.
Ile wynosi spread walutowy w różnych instytucjach?
Spread walutowy w bankach jest zazwyczaj zdecydowanie wyższy niż ten, który możemy spotkać w kantorach. W celu sprawdzenia jest wartości, należy po prostu udać się do najbliższej placówki banku lub kantoru albo odwiedzić jego stronę internetową. Kursy walut zmieniają się praktycznie każdego dnia.
Warto porównać spready w kilku miejscach, aby skorzystać z jak najatrakcyjniejszej dla nas oferty. Przy płatnościach musimy jednak sprawdzić, ile kosztuje przewalutowanie. Cena za taką operację często przekracza zysk z wyboru konkretnej karty płatniczej.
Pamiętaj, że występuję tutaj odwieczny konflikt interesów pomiędzy konsumentem i instytucjami finansowymi. Dla sprzedającego najkorzystniejszy będzie jak najmniejszy spread. Dla osoby kupującej walutę najbardziej pożądane jest zjawisko największej rozpiętości w kursie waluty.
W jakich sytuacjach warto znać spread walutowy?
Znajomość wysokości spreadu walutowego jest szczególnie przydatna, jeśli chcemy się zdecydować na zaciągnięcie kredytu, nie tylko hipotecznego, w walucie obcej. Jest to dodatkowy czynnik, który wraz ze zmieniającym kursem walut, w znacznym stopniu wpływa na wysokość miesięcznej raty.
Wiedza o spreadzie walutowym przyda się nam również przy codziennej wymianie walut, na przykład przed wyjazdem na wymarzone wakacje, spotkanie biznesowe zagranicą czy konferencję odbywającą się poza terytorium kraju. Postaraj się porównać oferty kilku banków i kantorów i wybierz tę z jak najmniejszym spreadem, możesz na tym wiele zyskać!