Na wstępie artykułu warto zaznaczyć, iż większość banków niestety nie oferuje dedykowanych kont dla seniorów. Dzieje się tak dlatego, że oferty skupiają się głównie na potrzebach klientów, aby dobrać najwłaściwsze i najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki temu zarówno młodzież, jak i seniorzy są w stanie wejść w posiadanie odpowiedniego konta.
Obsługa konta bankowego – co dla seniorów?
Należy zwrócić uwagę, że seniorzy są grupą dość zróżnicowaną. Niektórzy z nich, pomimo sędziwego wieku, są wciąż aktywni zawodowo, dlatego zagadnienia takie jak bankowość elektroniczna, w tym wykonywanie przelewów przez internet tudzież korzystanie z płatności metodą zbliżeniową nie jest im obce. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że bardzo często zaawansowany wiek to również rozmaite przyzwyczajenia.
Wiele starszych osób bardzo często preferuje korzystanie z banku poprzez odwiedzanie oddziału i wykonywaniu w placówce wszelkich operacji, jak realizowanie przelewów, wypłacanie i wpłacanie gotówki itp.
Z uwagi na to część seniorów decyduje się na proste rozwiązania, które nie będą wymagały od nich zaawansowanej obsługi konta.
Koszty – na co warto zwrócić uwagę?
Koszty konta bankowego są pierwszym elementem, na który seniorzy powinni zwrócić uwagę. Wiele banków oferuje prowadzenie rachunku, który jest bezwarunkowo bezpłatny. Osoby starsze, które rzadko wychodzą z domu ze względów zdrowotnych, z pewnością będą preferowały takie rachunki ponad opcje, które gwarantują im brak kosztów, tylko jeżeli w miesiącu zostanie dokonana określona liczba operacji z pomocą karty płatniczej. Idealne są wówczas konta bankowe dla osób bez stałych dochodów, czyli Podstawowe Rachunki Płatnicze.
Następnym istotnym elementem są opłaty za dodatkowe usługi, które mogą, ale nie muszą okazać się dla seniora istotne. Warto zwrócić uwagę na dodatki takie jak: obsługa karty, przelewy z konta, polecenia zapłaty i zlecenia stałe, wypłaty gotówki z krajowych bankomatów, opłatę pobieraną przez bank za ustanowienie pełnomocnictwa oraz koszt wydania dyspozycji.
Pozostałe czynniki decydujące o adekwatności oferty
Seniorzy z pewnością nie odbywają już długich maratonów z uwagi na sędziwy wiek. Kluczowe jest, aby zwrócić szczególną uwagę na to, jak blisko od ich miejsca zamieszkania znajduje się oddział banku oraz bankomaty. Czasami nawet najlepsza oferta nie będzie miała znaczenia, jeżeli osoba starsza preferuje załatwiać sprawy bankowe w sposób tradycyjny i robi to bardzo często, a do najbliższej placówki ma ponad godzinę drogi.
Ostatnim elementem godnym uwagi jest przejrzystość oferty oraz podejście doradców do osób starszych. Jeżeli bank często dokonuje zmian w cennikach opłat, być może warto otworzyć konto w innej placówce.