Oprócz standardowych kont oszczędnościowo-rozliczeniowych, które oferują operowanie walutą polską, banki oferują także założenie konta walutowego. Jak sama nazwa wskazuje, gromadzone są na nim pieniądze o nominale zagranicznym, jednakże, po czym tak naprawdę się ono charakteryzuje i jakie płyną z niego korzyści. W niniejszym artykule odpowiemy na te pytania.
Czym jest konto walutowe?
Jak sama nazwa wskazuje, konto walutowe w banku pozwala nie tylko gromadzić, ale i operować majątkiem, który znajduje się w walucie innej niż ta, która obowiązuje na terenie kraju. Dla posiadaczy takiego konta zapewnia to szereg korzyści.
Przede wszystkim konto walutowe pozwoli na utrzymanie środków w walucie zagranicznej, co jest bardzo przydatne w przypadku potrzeby spłacenia kredytu hipotecznego zaciągniętego na terenie innego państwa. Dla osób robiących zakupy w zagranicznych sklepach internetowych lub często wyjeżdżających za granicę będzie to doskonałe rozwiązanie.
Z tego typu konta bardzo skorzystają także wszyscy, którzy wyjeżdżają na studia bądź staż za granicą, co jest szczególnie ważne, gdy otrzymują stałe wpływy z zagranic w postaci wynagrodzenia, emerytury, renty lub zwrotu podatków. Turyści powinni pomyśleć jednak także o dobrej karcie kredytowej dla podróżnych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta walutowego?
Na ogół usługi związane z obsługą rachunku walutowego są tożsame z tymi, które operują walutą polską. Zapewniają możliwości wpłat przelewów zarówno krajowych, jak i zagranicznych, zakładanie lokat walutowych oraz kartę płatniczą. Najczęściej można spotkać konta walutowe, które są bezpłatne oraz nieoprocentowane.
Wszystkie osoby, które zainteresowane są przetrzymywaniem swoich pieniędzy w walucie, powinny zwrócić szczególną uwagę na koszty prowadzenia rachunku oraz oprocentowanie. Zdecydowanie dobrym zabiegiem jest zapytanie w banku o walutowe konta oszczędnościowe i lokaty, aby odłożone pieniądze generowały dodatkowy zysk.
W sytuacji spłacania kredytu hipotecznego bezpośrednio w walucie dobrze jest zwrócić uwagę na koszty przelewów walutowych, które w ramach jednego banku są bezpłatne. Dla osób natomiast, które zainteresowane są przyjmowaniem wpłat z zagranicy, najistotniejszym będzie ewentualna kwota prowizji, jaką bank pobiera za przelewy przychodzące. Pomimo że większość banków tego nie robi, to niektóre instytucje mogą pobierać aż do 30 zł za przelew.
Koszty transakcji bezgotówkowych to ostatni element, na który należy zwrócić uwagę, jeżeli posiadając konto walutowe, zdecydujemy się na ich dokonanie. Zależnie od banku, kwoty te sięgać mogą od zera do trzystu złotych!